Rady dla rodziców maluchów

Współpraca z rodzicami to jedno z najważniejszych zadań naszego przedszkola. W wychowaniu dziecka najważniejsi są rodzice, a przedszkole i wychowawcy wspierają ich w tym niezwykle odpowiedzialnym zadaniu. Każdego roku opracowujemy plan współpracy z rodzicami, który obejmuje różnorodne formy wymiany informacji, zebrania, imprezy integracyjne, oraz inne formy współpracy.

DOBRE RADY:

• Okazuj dziecku radość i ciesz się razem z nim, że idzie do przedszkola
  • Rano budź dziecko z uśmiechem na twarzy;
  • Pozwól mu zabrać z domu ulubiona przytulankę
  • Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, skoro wiesz na pewno, że nie będziesz mógł (mogła) tego uczynić
  • Do sali wejdź tylko na chwileczkę – oszczędzaj żalu i smutku innym dzieciom
  • Nie pytaj co i ile dziecko jadło – zapytaj z kim i w co się bawiło;

CO DO PRZEDSZKOLA !!!

• Kapcie – najlepiej na rzepy, lub wkładane bez zapięcia i sznurowadeł (podpisane)(warto, żeby dziecko, pochodziło w nich trochę w domu).
  • Ubranka – luźne, spodnie dresowe, bluzy, zwykły T-shirt, spódniczka na gumkę (ważniejsza wygoda, niż elegancja)
  • Majteczki, spodnie, podkoszulek – na zmianę, gdy zdarzy się „powódź”
  • Ukochana przytulanka z domu, dzięki której łatwiej będzie przeżyć rozstanie z mamą

O CZYM POWINNI PAMIĘTAĆ RODZICE, BY ICH DZIAŁANIA BYŁY  SKUTECZNE?

Cieszyć się i wykazywać zadowolenie z każdego przejawu samodzielności dziecka:

• nie możemy ciągle poprawiać, strofować, że jest nie tak
  • nadmiernie koordynować dziecięce czynności, gdyż grozi to wyuczeniem bezradności
  • Zachować cierpliwość:
  • trzeba pochwalić dziecko za wysiłek
  • zachęcać do wykonywania czynności, aż się uda dziecku ja pokonać
  • Być systematycznym i konsekwentnym: pomoże to miedzy innymi przekształceniu czynności samoobsługowych w nawyk
  • dorosły powinien ciągle pilnować, przypominać i chwalić, gdy dziecko samo zechce zadbać o siebie.