Tabletowe dzieci, czyli postępowi bezradni.

W dobie XXI wieku, widok osób korzystających z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon czy tablet, nikogo specjalnie nie dziwi. Na każdym kroku, czy to w autobusie, tramwaju czy w poczekalni u lekarza, napotykamy pogrążonego w wirtualnym świecie osobnika. Co jednak wydaje się być niepokojące, do grupy „smartfonowców” zaliczyć możemy także coraz młodsze dzieci. Już kilkumiesięczne …

Tabletowe dzieci, czyli postępowi bezradni. Read More »

Pozytywna uwaga

Wielu rodziców często staje przed koniecznością zareagowania w trudnej sytuacji związanej z niewłaściwym zachowaniem dziecka. Jak wiadomo dzieci są różne, a ich zachowanie czasami każdego, nawet najspokojniejszego rodzica może wyprowadzić z równowagi. Reakcje rodziców oscylują zwykle pomiędzy stanowczością, a pobłażliwością. Niekiedy przybierają też bardziej skrajne formy, jak całkowicie bezstresowy liberalizm i wychowywanie małego tyrana lub …

Pozytywna uwaga Read More »

W jaki sposób przygotować dziecko do przedszkolnego życia?

Za moment wielu rodziców po raz pierwszy stanie przed budynkiem przedszkola trzymając za rękę swoją pociechę. W jaki sposób przygotować dziecko do przedszkolnego życia? Na czym się skupić, jak wybrać najważniejsze aspekty i nie poddać się panice? Kontakt z innymi dziećmi i rozstanie z rodzicamiW ostatnim czasie spotykam się bardzo często z następującą sytuacją: przychodzi …

W jaki sposób przygotować dziecko do przedszkolnego życia? Read More »

Zagrożenia w internecie – profilaktyka, reagowanie

72% dzieci codziennie loguje się w Internecie podając swoje dane.Zagrożenia w sieci:⦁ cyberprzemoc,⦁ treści niedozwolone,⦁ nowe ruchy religijne (sekty),⦁ próby samobójcze,⦁ samookaleczenia,⦁ treści nawiązujące do nietolerancji, rasizmu,⦁ hazard internetowy,⦁ utrata poufnych danych,⦁ uzależnienie od Internetu.Cyberprzemoc to wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnychi komunikacyjnych – telefonów komórkowych, serwisów SMS i MMS, poczty elektronicznej, czatów, komunikatorów, stron …

Zagrożenia w internecie – profilaktyka, reagowanie Read More »

Przedszkole przyjazne dzieciom i rodzicom – czyli rzecz o współpracy

Właściwe wyniki wychowawcze warunkują zgodność oddziaływań wychowania instytucjonalnego i naturalnego, zmierzające do tych samych celów. Wśród środowisk wychowawczych naturalna rodzina ma szczególne znaczenie w rozwoju i wychowaniu dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa. Stąd też wynika konieczność stałej i bliskiej współpracy przedszkola z rodzicami. Właściwie zorganizowana współpraca z rodzicami – to jeden z istotnych czynników osiągania …

Przedszkole przyjazne dzieciom i rodzicom – czyli rzecz o współpracy Read More »

Rysunek dziecka

Rysunek dziecka – o czym może informować?Niewątpliwie rysowanie, czy malowanie, to jedna z tych czynności, która mocno kojarzy się z wiekiem dziecięcym. Dzieci uwielbiają przelewać na papier swoje myśli, odczucia, tworzyć swoje mini „dzieła sztuki”. A co nam, rodzicom i wychowawcom mogą one powiedzieć? Czy dzięki nim możemy lepiej poznać dziecko? „Rysunek dziecięcy to pamiętnik spotkań …

Rysunek dziecka Read More »

Zaburzenia zachowania u dzieci

Zaburzenia zachowania Zaburzenia zachowania u dzieci w wieku przedszkolnym są tematem często poruszanym wśród środowisk pedagogicznych, ale i nie tylko. Co raz częściej spotykamy się z faktem, że rośnie liczba dzieci, które stoją u progu edukacji szkolnej, a ich zachowanie odbiega od przyjętych norm.. Coraz częściej nawołuje się do kształtowania prawidłowych postaw u dzieci i …

Zaburzenia zachowania u dzieci Read More »

Karać czy nie karać? Co zamiast karania?

KARAĆ CZY NIE KARAĆ? CO ZAMIAST KARANIA Wyobraźmy sobie taką sytuację. Wchodzimy do pokoj u dziecka i widzimy straszny bałagan. Prosimy dziecko, aby posprzątało. Niestety nie daje to efektu. Po chwili jeszcze raz prosimy o wykonanie polecenia, potem powtarzamy polecenie jeszcze raz. Jednak dziecko nadal zajęte jest swoimi sprawami i kompletnie nas ignoruje. Co wtedy …

Karać czy nie karać? Co zamiast karania? Read More »

Zaburzenia analizy słuchowej

Percepcja słuchowa to zdolność do rozpoznawania i różnicowania bodźców fonicznych. Odbiór słyszanych dźwięków jest możliwy dzięki analizatorowi słuchowemu, składa się on z: receptora odbierającego bodźce słuchowe (narząd Cortiego w uchu), przekazującego je na pobudzenia nerwowe;drogi słuchowej doprowadzającej pobudzenia nerwowe do mózgu (nerwy słuchowe);części korowej analizatora będącej miejscem dokonywania analizy i syntezy bodźców słuchowych;nerwów odśrodkowych przekazujących …

Zaburzenia analizy słuchowej Read More »

Współpraca przedszkola i rodziny

Główną funkcją przedszkola jest zapobieganie wszelkim nieprawidłowościom rozwoju dzieci. Chronienie wychowanków przed zagrożeniem fizycznym i psychicznym, czuwanie nad prawidłowym ich rozwojem, bezpieczeństwem i zdrowiem. Drugą podstawową funkcją wychowania przedszkolnego jest pobudzanie rozwoju dzieci zgodnie z ich możliwościami, wyrównywanie pewnych określonych opóźnień w rozwoju dziecka. Właściwie zorganizowana współpraca z rodzicami to jeden z istotnych czynników osiągania …

Współpraca przedszkola i rodziny Read More »

Wskazówki logopedyczne

Porady: Istotnym elementem profilaktyki wad wymowy jest świadomość Rodziców i najbliższego otoczenia dziecka. Poniżej prezentuję tzw. przykazania logopedyczne. ZWRÓĆ UWAGĘ NA SPOSÓB ODDYCHANIA DZIECKA. Wdech i wydech przy spoczynku lub milczeniu powinien się odbywać przez nos. Jeśli przy oddychaniu dziecko ma otwartą buzię, powinno Cię to zaniepokoić. BY DOBRZE MÓWIĆ, TRZEBA DOBRZE SŁYSZEĆ. Jeśli musisz …

Wskazówki logopedyczne Read More »

Świat naszym wspólnym domem

„Przedszkolak poznaje świat przyrody” Na co dzień spotykamy się z otaczającym nas światem. Jego obecność przyjmujemy jako fakt oczywisty. Zachwyca nas piękno przyrody. Przebywanie w parku, lesie lub na łące przynosi nam wiele radości. Obcowanie z naturą pozwala odpocząć od uciążliwości szkodliwie oddziałujących na nasze samopoczucie. Obserwując otaczające nas środowisko, często podziwiamy złożoność jego struktury. …

Świat naszym wspólnym domem Read More »

Rodzina i jej wpływ na rozwój dziecka

Rodzina jest najważniejszym środowiskiem życia dziecka, w którym dokonuje się proces wychowawczy. Środowisko rodzinne, w którym dziecko poddawane jest wielu oddziaływaniom, złożone jest z różnorodnych czynników: atmosfery wychowawczej, postaw rodzicielskich, umiejętności wychowawczych. Najbardziej optymalne warunki do wypełniania zadań rodzicielskich ma rodzina pełna. Rodzina kieruje procesem poznania przez dziecko świata przyrody i kultury oraz rozwojem pojmowania …

Rodzina i jej wpływ na rozwój dziecka Read More »

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko

Gdybym mogła od nowa wychowywać dziecko: Częściej używałabym palca do malowania, a rzadziej do wytykania. Mniej bym upominała, a bardziej dbała o bliski kontakt. Zamiast patrzeć stale na zegarek, patrzyłabym na to, co robi. Wiedziałabym mniej, lecz za to umiałabym okazać troskę. Robilibyśmy więcej wycieczek i puszczali więcej latawców. Przestałabym odgrywać poważną, a zaczęła poważnie …

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko Read More »

Rady dla rodziców maluchów

Współpraca z rodzicami to jedno z najważniejszych zadań naszego przedszkola. W wychowaniu dziecka najważniejsi są rodzice, a przedszkole i wychowawcy wspierają ich w tym niezwykle odpowiedzialnym zadaniu. Każdego roku opracowujemy plan współpracy z rodzicami, który obejmuje różnorodne formy wymiany informacji, zebrania, imprezy integracyjne, oraz inne formy współpracy. DOBRE RADY: Okazuj dziecku radość i ciesz się …

Rady dla rodziców maluchów Read More »

3-latek to Ja…

Jestem na ogół mało samodzielny i emocjonalnie uzależniony od osób dorosłych. Nie odczuwam potrzeby nawiązywania kontaktu z rówieśnikami. Szczególnie potrzebuję indywidualnego traktowania ale bezpośredni kontakt z osobami dorosłymi jest z konieczności ograniczony, gdyż osoby te muszą dzielić swój czas między liczną gromadkę wychowanków. Szybko zmieniam przedmiot swoich zainteresowań co wiąże się z krótkotrwałą uwagą. Motywem …

3-latek to Ja… Read More »

Skip to content